Wypall X50 Cleaning Cloths Red (Pack of 50) 7444
Product Code:
KC02091
Pack Of
1
Keep your site areas clean and tidy with these Wypall Cleaning Cloths. These cloths have been manufactured from unique HYDROKNIT fabric with excellent absorbency, making them perfect for mopping up and cleaning your site on a daily basis, as well as dealing with spills and avoiding stains. Packaged in pop-up dispensers to keep cloths hygienic and easy to access, these red cloths can be used to implement colour coded cleaning to avoid cross-contamination. This pack contains 50 red cloths.
- General
- Keep your site areas clean and tidy with these Wypall Cleaning Cloths. These cloths have been manufactured from unique HYDROKNIT fabric with excellent absorbency, making them perfect for mopping up and cleaning your site on a daily basis, as well as dealing with spills and avoiding stains. Packaged in pop-up dispensers to keep cloths hygienic and easy to access, these red cloths can be used to implement colour coded cleaning to avoid cross-contamination. This pack contains 50 red cloths.
| Type | Cleaning Cloths |
| Manufacturer | Kimberly-Clark |
| Brand | WypAll® |
| Colour | Red |
| Material | Hydroknit |
| Form | General Purpose Cloths |
| Weight | 1.644kg |
| Use For | General Purpose Cloths |
| Warranty | 6 Months Warranty |
| Dimensions (WxDxH) | 230x280x210mm |
| Sheet size | 221x448mm |
| Disposable | Yes |
| Country of Origin | Colombia |
| Biodegradable | No |
| Cloth/Sheet Size | 245x416mm |
| Depth (mm) | 278 |
| Height (mm) | 245 |
| OEM | 7444 |
| Width (mm) | 110 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Cleaning Description | Pop-up dispenser of cloths |
| Sheets per pack | Approx 50 |
| Advanced Hydroknit™ Technology ensures each colour coded cloth is strong and fast absorbing |
| Each pack contains 50 red cleaning cloths. These 1 ply, durable wiping cloths are designed to support colour coded cleaning |
| Food contact certified, these colour coded cleaning cloths are available in 4 different colours to help avoid cross-contamination |
| Rectangular sheets with raw edges made of chemically untreated and unmodified cellulose fibres and polypropylene |
| Single sheet dispensing helps to prevent grime/dirt touching the cleaning wipes while also controlling usage |
| Specially designed for light and medium duty wiping tasks and particularly suited to food preparation and processing environments |
| These wiping cloths are available in a hygienic poly pack helping provide protection from contaminants |
| WypAll® X50 cleaning cloths are designed to enhance regulatory workplace hygiene practices and compliance |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.